English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٧
-->


  چاپ        ارسال به دوست

تشکیل مرکز تحقیقات بیماری ام .اس در ارومیه

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه:

دکتر حسن ملکی‌نژاد معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی در حاشیه همایش روز جهانی ام .اس که با حضور جمع کثیری از بیماران و خانواده آنان در سالن مخابرات ارومیه برگزار شد؛ ضمن آگاه سازی جامعه تاکید کرد: به چرایی افزایش روزافزون و بی وقفه تعداد بیماران غیر واگیر فکر کنیم و در زمینه از بین بردن علل اولیه آن بیشتر تلاش کنیم.

وی با تاکید بر نیاز استان به تاسیس مرکز تحقیقات فعال در زمینه بیماری ام . اس، خاطر نشان کرد: کاهش بیماری‌های غیر واگیر در گرو تولید علم و افزایش آگاهی جامعه است؛ که در این بین نقش مراکز تحقیقاتی مهم و قابل توجه است.

وی گفت: این مراکز با برآورده ساختن نیازهای جامعه‌ی علمی کشور در زمینه‌ی تحقیقات ام. اس و ایجاد نوآوری، تولید و انتقال علم، می‌تواند گام های موثری و رو به جلو بردارد.

دکتر ملکی‌تژاد تاکید کرد: امروزه مساله‌ی مهم در درمان بیماری ام اس، تشخیص به موقع، درمان مناسب و پیگیری بیمار مبتنی بر شواهد علمی روز می‌‌باشد. که با توسعه‌ی روش‌های نوین درمانی و افزایش نقش دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی در محافل دانشگاهی، داخلی و بین المللی جهت انجام پژوهش در زمینه‌ی ام اس، شاهد افزایش توانمندی متخصصان و ارتقای خدمات به بیماران ام اس خواهیم بود.

گفتنی است: مالتيپل اسكلروزيس (ام اس) یکی از شايع‌ترين بيمارى‌های مغز و اعصاب در بين بالغين جوان و یک بیماری مزمن سیستم اعصاب مرکزی است. ام اس عموماً یک بیماری خود ایمنی تلقی می‌شود و هنوز علت مشخصى براى آن شناخته نشده است. وی گفت: بروز این بیماری عمدتا در بین زنان جوان، معمولا بین سنین 20 تا 40 سالگی بروز میابد. شدت بیماری ام اس در افراد، متفاوت بوده و هر گروه از بیماران نیازمند خدمات مراقبتی و بازتوانی متفاوتی هستند.

 


١٠:٤٧ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٥٣٨    /    تعداد نمایش : ١٨٠خروج